discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

Jachty motorowe
Lifestyle

Jachty motorowe – co warto o nich wiedzieć?

Jachty motorowe cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób, które szukają własnej łodzi, jak i klientów wypożyczalni takich jednostek. W odróżnieniu od standardowych jachtów żaglowych, korzystając z nich, możemy dopłynąć znacznie szybciej niemal w każde miejsce, niezależnie od siły wiatru. Ze względu na rosnącą popularność takich urządzeń, dostępne są one w szerokiej gamie różnych modeli, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Co warto wiedzieć na temat jachtów motorowych, zanim zdecydujemy się na ich czarter lub kupno? Podpowiadamy.

Podstawowe parametry jachtów motorowych

Ze względu na to, że czarterem jachtów żaglowych i motorowych interesuje się coraz więcej osób, również tych, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat obsługi takich urządzeń, zanim zdecydujemy się na wynajem lub kupno takiego sprzętu, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami pracy poszczególnych jednostek. Decydując się na czarter jachtów motorowych w miejscu takim jak na przykład Klub Mila Zegrzynek, możemy liczyć nie tylko na szeroki wybór jednostek, ale również fachowe doradztwo w zakresie ich doboru.

Decydując się na wynajem lub kupno jachtów motorowych, powinniśmy również wiedzieć, czym różnią się one od wersji żaglowych. Przede wszystkim zanurzenie motorówki jest mniejsze, co sprawia, że nie musimy martwić się o wysokość łodzi. Jachty motorowe zapewniają również więcej miejsca zarówno pod, jak i na pokładzie w odniesieniu do żaglówek o podobnych wymiarach. Bardzo często mają także wiele poziomów pokładu. Dodatkowo w przypadku łodzi motorowych niemal całkowicie wyeliminowane są przechyły, co sprawia, że są one dużo bardziej stabilne, dzięki czemu jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja dla osób wrażliwych na ruchy wody. Jachty motorowe osiągają też większe prędkości, co jednak wiąże się z wyższymi kosztami paliwa.

Na co zwrócić uwagę kupując lub czarterując jachty motorowe?

Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup, czy czarter jachtów motorowych, aby mieć pewność, że konstrukcja taka jest bezpieczna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim oceńmy stan techniczny wybranego modelu. Motorówka powinna równo stać na wodzie i nie wydawać dziwnych lub niepokojących dźwięków podczas chodzenia po pokładzie. Warto sprawdzić również jej żagle i maszt, czy nie posiadają żadnych dziur lub przetarć, a także sprawdzić jednostkę napędową, stan akumulatorów i ich pojemność. W przypadku kupna jachtu motorowego zawsze oceńmy dokumentację i legalność łodzi. Przeanalizujmy też pracę miecza i steru.

Czym kierować się kupując lub czarterując jacht motorowy?

Kupując lub czarterując jacht motorowy, powinniśmy zwrócić uwagę oczywiście na cenę wynajmu lub zakupu takiego modelu. Ważniejsze jednak są wymiary łodzi, a także jej przeznaczenie, aby model ten był dopasowany do liczby osób, które będą znajdować się na pokładzie, a także typu rejsów, w jakie najczęściej się wybieramy. Jeżeli decydujemy się na zakup łodzi motorowej, wówczas przeanalizujmy także koszty konserwacji oraz utrzymania jednostki pływającej w ujęciu rocznym.

Materiał zewnętrzny