discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

okulary w góry
Lifestyle Turystyka

Dlaczego warto zabrać w góry okulary?

Niejeden włóczykij i miłośnik podróży z entuzjazmem potwierdzi swoją miłość do górskich wędrówek. Nic dziwnego, w końcu góry to prawdziwe cudo natury, są majestatyczne i wzniosłe, a osoby wędrujące po szczytach muszą wykazać się wytrzymałością i zaufaniem do siebie samych oraz towarzyszy swojej podróży. Góry sprawdzają nasz charakter, motywują i dają do zrozumienia, że jesteśmy w stanie znieść o wiele więcej niż myślimy.

Wyposażenie górskiego podróżnika

Nieważne, czy jesteśmy zdobywcami Mount Everest, alpejskich czterotysięczników, czy też szlaków turystycznych w Ojcowie, czy Bieszczadach – w góry należy odpowiednio się ubrać. Podstawa to dobrze dopasowane buty, nieprzemakalna kurtka, materiałowe spodnie i termiczna odzież zakładana warstwami, którą będzie można w razie potrzeby szybko zdjąć. Oczywiście do tego górski plecak, ciepła herbata w termosie i w zasadzie możemy już ruszać na szlak.
To jednak nie wszystko, ponieważ wiele osób nie zawraca sobie głowy dodatkami, które nie są dobierane przypadkowo – mogą się bezpośrednio przyczynić do ratowania życia w sytuacjach zagrożenia. Góry to nie żarty – wystarczy, że zagubimy się na szlaku w Tatrach, zrobi się zupełnie ciemno z powodu późnej pory, a my nie mamy przy sobie zwykłej latarki.

Jednym z ważnych dodatków do wyposażenia na szlak są okulary w góry. Tak jest, wbrew pozorom okulary przeciwsłoneczne są bardzo przydatne w górach. Jeżeli jesteśmy w najwyższych partiach góry, nie ma cienia i promienie słońca padają bezpośrednio na nas i naszą trasę.

Funkcje i wygląd okularów górskich

Okulary górskie mają najczęściej specjalne powłoki, które maksymalnie będą odbijać promienie słoneczne, aby nie oślepiały nas przy stawianiu kolejnych kroków. Przydatne jest to zwłaszcza, kiedy na górskim szczycie znajduje się śnieg – biały śnieg odbija promienie, przez co możemy mieć spory kłopot z podążaniem na szlaku, wypatrywaniem towarzyszy naszej wędrówki i tak dalej.
Dostępne są różne modele takich okularów, dostosowane pod styl naszego chodzenia po górach. Dla standardowych wędrowników wystarczą okulary o kształcie takim, jak standardowe okulary korekcyjne. Łatwe w zakładaniu i ściąganiu w razie potrzeby.
Dla osób, które wolą wspinaczkę w górskich skałkach zostały specjalnie zaprojektowane okulary a gumką z tyłu, tak jak w goglach pływackich, lub ze specjalnie zawiniętymi zausznikami, co utrudni zsuwanie się ich z głowy, tym bardziej, jeśli patrzymy co chwilę w górę i w dół.

W razie wątpliwości wystarczy spojrzeć na zdjęcia himalaistów i innych zdobywców – wszyscy mają okulary!