discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

zasady jazdy na rowerze
Sport Turystyka

Zasady jazdy na rowerze

Wielu osobom wydaje się, że jazda na rowerze jest bardzo prosta i ogranicza się jedynie do trzymania równowagi. Może i tak właśnie jest, lecz jedynie wtedy, gdy jeździ się po swoim prywatnym podwórku. Jeśli natomiast chce się wyjechać rowerem na ulice i stać się uczestnikiem ruchu drogowego, koniecznie wtedy trzeba wiedzieć, jakie są zasady jazdy na rowerze po ulicy. Innymi słowy, co rowerzyście wolno robić, co musi robić, a czego nie może.

Odpowiednie wyposażenie

Zanim jednak wyruszy się rowerem na wycieczkę po ulicach, najpierw trzeba dowiedzieć się, czy jest jakieś obowiązkowe wyposażenie, które powinno się mieć. Teoretycznie nie ma zapisu w kodeksie drogowym, że niezbędne jest posiadanie kasku rowerowego, lecz zdrowy rozsądek nakazuje go posiadać. Co innego jednak oświetlenie, które, choć może wydawać się nieco mniej wpływające na bezpieczeństwo, to jednak jest obowiązkowe, a za jego brak grozić może nawet mandat.

Najważniejsze kwestie poruszania się po drodze

Sprawą zupełnie oczywistą jest to, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i tak też musi poruszać się rowerzysta. Nie tylko nie może jeździć pod prąd, lecz co równie ważne, musi się trzymać prawej strony jezdni, bez niepotrzebnego wjeżdżania na jej środek. Co również ważne, rowerzysta podlega obowiązkowi sygnalizowania swojego zamiaru skrętu.
Przechodząc jednak do nieco bardziej zaawansowanych kwestii, warto na początku rozważyć, czy rowerem można jeździć po chodniku. Z zasady nie, ponieważ chodnik jest dla pieszych, lecz w pewnych okolicznościach jest to dozwolone. Przykładowo można tak zrobić w sytuacji, gdy nie ma drogi dla rowerów, a sam chodnik ma szerokość ponad 2 metrów. Można tak zrobić również wtedy, gdy panują bardzo niekorzystne warunki pogodowe i jazda na jezdni mogłaby być zagrożeniem dla rowerzysty.
Inną bardzo ważną sprawą, o której wielu rowerzystów zapomina, to konieczność zejścia z roweru podczas przekraczania jezdni na pasach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obok pasów wymalowana jest ścieżka rowerowa, po której można swobodnie przejechać.
Na koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie o kwestie bardzo kontrowersja, szczególnie wśród kierowców – czy rowerzysta ma prawo wymijać i wyprzedzać auta stojące w korku? Jak się okazuje, jest to w pełni legalne i dozwolone, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jazda na rowerze po lesie czy też po prywatnej posesji może być zwykłą zabawą. Jeśli jednak chce się uczestniczyć w ruch drogowym, trzeba się naprawdę mocno postarać o zachowanie swojego bezpieczeństwa.