discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

pasze dla konia
Lifestyle

Pasze dla koni – jakie są najlepsze?

Każde zwierzę potrzebuje odpowiedniego pokarmu, żeby być zdrowym, również koń. Wielu hodowców zastanawia się, jaką pasze dla konia wybrać, tak, żeby był on, jak najdłużej w dobrej formie. Najlepszym pokarmem dla konia jest siano łąkowe. Ważne jest jednak również to, z jakiej łąki to siano pochodzi. Koniom nie powinno się podawać paszy z łąk mokrych i częściowo zalewanych.

Jaki skład mają pasze dla konia?

Najważniejszymi komponentami paszy są: zboża, zioła, otręby, kiełki, nasiona roślin oleistych, łuski, śruty itd. Do tego dodaje się również inne składniki w tym: drożdże, witaminy, premiksy oraz kredę paszową. Wszystkie elementy paszy dla konia mają pozytywnie oddziaływać na jego zdrowie. Dlatego też tak skrupulatnie dobiera się pasze i jej komponenty do rasy konia oraz jego indywidualnych potrzeb.

Typy pasz dla koni

Wyróżnia się następujące rodzaje pasz dla koni: objętościowe i treściwe.

Objętościowe to te, które składają się z zielonki, siana, słomy i sianokiszonki. Są one rodzajem wypełniacza, dla wrażliwego i delikatnego układu trawiennego konia. Można je podzielić na soczyste (zielonki, kiszonki) oraz suche (siano, słoma).

Natomiast treściwe, to ziarna zbóż, koncentraty oraz mieszanki przemysłowe. Ten rodzaj pasz podaje się koniom w celu wyrównania niedoborów energetycznych. W porównaniu do pasz objętościowych podaje się ich znacznie mniej. Dzieli się je zazwyczaj na małe porcje i w takiej małej ilości podaje koniom.

Sole mineralne w żywieniu koni

Sole mineralne są istotnym elementem diety zwierząt takich jak konie. Dlatego też podaje się im różne mieszanki zawierające właśnie ten komponent. Trzeba podkreślić, że w zwykłych paszach nie ma tak dużo składników mineralnych, więc należy uzupełniać je takimi właśnie specjalnymi mieszankami.

Pasze dla koni – gotowe mieszanki

Hodowcy coraz częściej decydują się na gotowe pasze dla konia, czyli gotowe mieszanki. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ takie pasze dla koni są odpowiednio zbilansowane. Składają się one z minerałów, witamin, białka, energii w takich proporcjach, które zaspokajają potrzeby konia. Poza tym jest to bardzo wygodna opcja. Pasza jest już wymieszana, więc wystarczy podawać ją w odpowiednio dużych porcjach.

Korzystając z gotowych pasz, nie trzeba zastanawiać się nad dodatkową suplementacją. Wszystko, czego koń potrzebuje, otrzymuje w tej gotowej mieszance. Na rynku dostępne są również gotowe pasze dla koni, które mają nietolerancję pokarmową.