discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

narwiański park narodowy
Turystyka Urlop

Narwiański Park Narodowy. Przyrodniczy unikat na wschodzie Polski

Narwiański Park Narodowy to jeden z chronionych obszarów położonych w województwie podlaskim, 30 km na zachód od Białegostoku. 90 procent jego powierzchni stanowią bagna, tereny podmokłe i wody. To miejsce dla osób, które pragną kontaktu z dziewiczą przyrodą i miłośników ptaków.

Przyrodniczy unikat, czyli „Polska Amazonia”

Park powstał w 1996 roku i jest to najmłodszy park narodowy w Podlaskiem. Jego powierzchnia całkowita wynosi 6810 ha, a jego otulina 15408 ha. Obszar obejmuje bagienną dolinę Narwi pomiędzy Surażem i Rzędzianami.

Narwiański Park Narodowy chroni unikatowy system doliny rzeki Narew z zespołami roślinnymi. Dolina rzeki Narew wyróżnia się rozbudowanym systemem koryt rzecznych. Stąd bywa nazywana „Polską Amazonią”.

Bogactwo zwierząt i roślin

Symbolem NPN jest błotniak stawowy – drapieżny ptak, który gniazduje w trzcinowiskach. Obszar Parku to prawdziwy ptasi raj. Występuje tu ponad 200 gatunków ptaków, wśród nich gatunki zagrożone, m.in. bielik, derkacz i wodniczka.

Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego spotkać też można wiele ssaków. Są to łosie, sarny, dziki, wydry czy bobry. Oczywiście nie brakuje płazów – żab, traszek oraz gadów – choćby zaskrońca zwyczajnego. W wodach pływają ryby – jest ich ponad 20 gatunków.

Na terenie Parku dominują szuwary turzycowe . W nurcie rzeki występują rośliny zakorzenione w dnie z zanurzonymi liśćmi – są to głównie rdestnice. Z kolei przy brzegach można spotkać rośliny o liściach pływających. Brzegi są porośnięte szumiącymi szuwarami. W Parku występują gatunki objęte ścisłą ochroną, m.in. fiołek torfowy, rukiew wodna czy rosiczka okrągłolistna.

Wybierz się na kładkę Śliwno-Waniewo

Narwiański Park Narodowy obfituje w atrakcje. Największą jest niewątpliwie kładka Śliwno-Waniewo. To ponad kilometrowa ścieżka przyrodnicza, która biegnie w poprzek doliny Narwi i przedstawia ekosystemy, które występują w NPN. Teren bagienny jest niedostępny, więc kładka pozwala przyjrzeć się wnętrzu Parku bez potrzeby korzystania z kajaka.

Przez koryta rzeczne można przeprawić się za pomocą pływających pomostów, które są umocowane na linach. Na trasie jest też wieża widokowa, z której można obejrzeć panoramę Parku. Znajdują się również tablice edukacyjne, które przybliżają atrakcje przyrodnicze tego miejsca.

Siedziba w Kurowie: dwór i ścieżka

Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym dworze otoczonym parkiem, który leży w miejscowości Kurowo. Obejrzeć można tu ekspozycję przyrodniczą. Są też wieże widokowe, miejsce do biwakowania i ścieżka edukacyjna „Kładka wśród bagien”.

To także miejsce, w którym można nabyć potrzebne wydawnictwa, kupić karty wstępu do Parku oraz wypożyczyć kajaki.