discoveryplanet.pl

Turystyka i Relaks

Zamek Czocha
Turystyka

Zamek Czocha – dlaczego warto go odwiedzić?

W Polsce jest wiele zamków, majestatycznych warowni robiących ogromne wrażenie. Na Dolnym Śląsku do topowych atrakcji należy zachwycający zamek Czocha. Uznaje się go za jeden z najbardziej urokliwych zamków na terenie całej Polski. Jeśli ktoś chce spędzić trochę wolnego czasu w pobliskiej miejscowości, to jak najbardziej warto zdecydować się na zwiedzenie zamku Czocha. Będzie to świetna atrakcja dla całej rodziny. Twierdza jest usytuowana na skale nadrzecznej, a u jej stóp znajduje się Jezioro Leśniańskie. Warto też wiedzieć, że teren zamku niejednokrotnie był częścią planu filmowego. Nagrywano na nim nawet sceny z kultowego filmu Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów.

Dlaczego warto zwiedzić zamek Czocha?

Zamek Czocha jest gotycką twierdzą, która pełniła funkcję obronną. Obiekt został wzniesiony w XIII wieku, często zmieniał właścicieli i ulegał zniszczeniom, został niejednokrotnie przebudowany. Przez wszystkie te lata wnętrze zamku zapełniało się wieloma cennymi przedmiotami, ale niestety podczas II wojny światowej wszystko zostało rozgrabione. Obecnie zamek Czocha można swobodnie zwiedzać – już sam budynek z zewnątrz robi ogromne wrażenie, a pomieszczenia skrywają mnóstwo atrakcji. Do zwiedzenia są nie tylko dziedzińce, ale też multimedialne Sale Tortur, Gabinet osobliwości i Skarbiec. Wielu turystów z pewnością zaciekawi tajemne przejście przez ruchomą szafę, ale jeszcze większe zainteresowanie wzbudza łóżko, pod którym ukryta jest zapadnia do lochu. Trzeba było uważać, bo trafiały do niego niewierne małżonki. Na terenie zamku organizowane są cyklicznie różne imprezy, które stanowią dodatkowe atrakcje. Godne uwagi są przede wszystkim Podróż do średniowiecza, Festiwal Kuchni Historycznej, Festiwal Pirotechniki Filmowej i Dni rzemiosła. Można też zjeść coś smacznego w restauracji, odwiedzić kawiarnię lub zdecydować się na nocleg w hotelu. Jeśli ktoś chce się poczuć przez chwilę jak możnowładca w zamku, to warto zafundować sobie nutkę luksusu i zarezerwować pobyt w zamkowym hotelu.

Co ciekawego skrywa zamek Czocha?

Podziemia zamku Czocha stanowiły w czasie II wojny światowej ważny punkt komunikacyjny dla radzieckich żołnierzy. To właśnie sowieci odpowiadają za rozgrabienie majątku zamku, ale nie wiedzieli, że właściciele twierdzy ukryli najcenniejsze przedmioty w specjalnie zaprojektowanym skarbcu. Co ciekawe, znaleziono go dopiero w roku 2015 podczas gruntownego remontu zamku. Obecnie można zwiedzić skarbiec i zobaczyć, co skrywał przez te wszystkie lata. W obiekcie nie brakuje ukrytych komnat i tajnych przejść. Niektóre prowadzą do okazałej biblioteki i książęcych pokoi. Duże wrażenie robi Sypialnia Królewska, przy której znajdują się łazienki. Można wspiąć się wąskimi i stromymi schodami na wieżę widokową, skąd rozpościera się widok na cały dziedziniec zamku, okoliczne lasy i rzekę. W podziemiach jest też wspomniana sala tortur, w której nie brakuje eksponatów z efektami audiowizualnymi. W Gabinecie Osobliwości znajdują się liczne eksponaty z różnych epok i zakątków świata.

Garść praktycznych informacji o zamku Czocha

Zamek Czocha usytuowany jest między niewielką miejscowością Leśna, a Lubaniem Śląskim. Wybierając trasę z Leśnej, można dotrzeć do obiektu szlakiem turystycznym – jego przejście zajmuje zwykle mniej niż 50 minut. Na przyjemny spacer warto się wybrać podczas sprzyjających warunków pogodowych, będzie można podziwiać okoliczne widoki. Z Leśnej i Lubania Śląskiego jadą też autobusy do zamku, wyłącznie w dni robocze. Zwiedzanie zamku jest płatne, ale nie są to wysokie koszty. Przy wyborze biletu należy określić najpierw rodzaj zwiedzania. Drożej będzie w przypadku zwiedzania zamku z przewodnikiem, ale można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Do wyboru jest opcja zwiedzania dziedzińców bez przewodnika, multimedialnej sali tortur lub gabinetu osobliwości. Zamek Czocha jest czynny w godzinach 10:00-18:00, dwie godziny dłużej w lipcu i sierpniu. Można też wybrać zwiedzanie nocne, ale wymaga to wcześniejszej rezerwacji. Terminy nocnego zwiedzania przypadają wyłącznie na kilka dni w okresie od marca do maja.

______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające